BİZİ ARAYIN: 0507 6964120 Canlı Destek Bildirim Yap
cPanel SSH’tan Yedek Almak

cPanel SSH’tan Yedek Almak

[et_pb_section fullwidth=”on” specialty=”off”][et_pb_fullwidth_menu admin_label=”Tam Sayfa Menü” menu_id=”120″ background_color=”#dd9933″ background_layout=”dark” text_orientation=”center” submenu_direction=”downwards” /][/et_pb_section][et_pb_section][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left”]

cPanel SSH’tan Yedek Almak

cPanel üzerinde bazen SSH üzerinde yedek almak zorunda kalabiliriz. SSH üzerinden hızlı backup alabilen /scripts/pkgacct yazılımını kullanarak backup almayı anlatacağım. Kullanıcı bazlı yedek almaya yarayan bu yazılımın ters işlemini yapan /scripts/restorepkg yazılımını kullanarak sunucuda bulunan siteleri başka bir sunucuya nasıl taşıyabileceğimizden bahsedeceğim.

 

Normal bir siteyi yedeklemek için alt kısımda yer alan şekilde işlemlerimizi sürdürmeliyiz.

Örnek site: teknoasweb.tk kullanıcı adı tekweb olsun..

Yedek almak için

Kod:
/scripts/pkgacct tekweb

Yazmamız yeterlidir..

Sistemde yer alan tekweb kullanıcı adına sahip hesabı yedeklemeye başlayacak ve yedek halindeki tar.gz uzantılı sıkıştırılmış dosyayı /home dizinine gönderecektir (yada sizin ayarladığınız yedekleme klasorune).

Dosya adı /home dizininde

Kod:
tekweb.tar.gz

olarak adlandırılır.

Dosyamızı RSYNC veya SCP aktarma yöntemi ile diğer bir sunucuya taşır ve yine dosyayı /home dizinine koyarak /scripts/restorepkg programını kullanarak re-backup yani restore etmiş oluruz.

Restore işlemi için diğer sunucunun /home dizinine taşıdığımız tekweb.tar.gz dosyasını şu şekilde çağırıyoruz.

Kod:
/scripts/restorepkg linuxtr

Yukarıda yer alan komutu diğer sunucumuzun içersinde yazdığımızda belirli dizinlerde “/home , /root etc.” tekweb isimli bir backup aramaya başlar.. Bulur bulmaz yedek dosyasını restore etmeye başlayacaktır.

Bu iki yazılım ile normalde daha hızlı yedekleme ve yedek açma işlemi yapabilirsiniz. Şimdi tüm sunucuyu aynı sistem ile nasıl yedekleyerek ikinci bir sunucuya atıp nasıl re-backup yani restore edebiliriz bunu anlatacağım.

Tahmin edebileceğiniz gibi for komutundan faydalanacağız.

Tüm sunucuyu /scripts/pkgacct yazılımı ile yedeklemek için alt kısımda yer alan komutu kullanıyoruz.

Kod:
for b in $(ls /var/cpanel/users); do /scripts/pkgacct $b;done

tüm kullanıcıları yedeklemeye başlıyor ve kullanıcıları /var/cpanel/users bölümünden topluyor.. yedekleme yine /home dizinine cpmove-USER.tar.gz formatında yapılıyor..

Tüm yedekleme işlemi bitince SCP yöntemi ile siteleri taşımayı anlatacağım.. Örnek ip adresi 185.8.33.65 Olsun..

Kod:
  cd /home
  scp cpmove-* root@185.8.33.65:/home

eğer 185.8.33.65 numaralı ip yani taşınacak sunucu ssh portu 22 den farklı ise mesela 9980 ise şu komutu kullanmanız gerekir.

Kod:
  cd /home
  scp –P9980 cpmove-* root@185.8.33.65:/home

sonrasında ikinci sunucuya tüm yedekler aktarılmaya başlar.. Yedek aktarım işlemi bitiminde bu işlemin tersi olan /scripts/restorepkg yazılımı ile yine for kullanarak tüm yedekleri restore edebilmemize yarayan komut ise alt kısımdadır.

Kod:
   cd /home
  for r in $(ls | grep tar.gz | cut -d- -f2 | cut -d. -f1); do /scripts /restorepkg $r;done

ls –la çıktısı üzerinden cpmove ve tar.gz uzantılarını silerek sadece kullanıcıları bırakan ve bunu sırayla restorepkg yazılımına parametre olarak tüm kullanıcı adlarını getirmeye başlayacaktır. Bu sayede yeni sunucuya taşınan tüm yedekler beklemeden teker teker restore olmaya başlar.

Bu yedekleme işlemi disk yapısı bozulmuş veya FSCK ile düzelmeyen sistemlerde çok işe yarar bir yol olacağı gibi normal sunucu taşıma işlemlerinizde size zamandan çok kazandıracaktır ve diğer yöntemlerden daha hızlıdır.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text admin_label=”Metin” background_layout=”light” text_orientation=”left”]

Sorunuzmu Var?

Bu konu ile ilgili takıldığınız bir konu olursa sağ taraftaki iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

logo_pp

Teknoasweb Bilişim Teknolojileri
Alper OKCU
Toros Mah. 816 sk. Duygunlar Apt. No 9/2 Konyaaltı / Antalya
Tel: +90 242 231 00 0

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_contact_form admin_label=”İletişim Formu” captcha=”on” email=”alper@teknoasweb.com” title=”İletişim” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Bir Yorum Bırakın