BİZİ ARAYIN: 0507 6964120 Canlı Destek Bildirim Yap
PHP MySQL Türkçe Karakter Sorunu

PHP MySQL Türkçe Karakter Sorunu

[et_pb_section fullwidth=”on” specialty=”off”][et_pb_fullwidth_menu admin_label=”Tam Sayfa Menü” menu_id=”120″ background_color=”#dd9933″ background_layout=”dark” text_orientation=”center” submenu_direction=”downwards” /][/et_pb_section][et_pb_section][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left”]

PHP MySQL Türkçe Karakter Sorunu

Merhaba arkadaşlar biz webmasterlar olarak en çok karşılaştığımız sorunlar sitelerimizdeki PHP MySQL Türkçe Karakter Sorunu dur. Bunların birden fazla sebebi olabiliyor ve bizde onlara göre çözümler üretmeye çalışacağız.

Arkaşdalar ilk çözüm olarak saymamızın meta kısmında dilimizin Türkçe desteği olan iso-8859-9 ayarını yapmalıyız. Aşağıdaki kodlar sayfanın en üstündeki tagları arasına yazılacaktır.
<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/HTML; charset= iso-8859-9″ />

 

Eğer sizin sayfalarınız İngilizce düzene göre ise siz bu kodu şu şekilde yazıp da deneyebilirsiniz.
<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/HTML; charset=utf-8″ />

Arkadaşlar bu kodları yazarken dikkat etmeniz gereken nokta karakter setini değiştirince düzenleyicimizde de aynı zamanlı olarak Türkçe karakterler html kodlarına dönebilir. Bu yüzden onları öyle bir sorunla karşılarsanız deneme olarak birkaç karakteri düzeltip tarayıcınızda sorun düzelmiş ise o yöntem sizin çözümünüzdür demektir. Her zaman bu gözden kaçan bir noktadır. Lütfen bu konuya dikkat edelim.

Eğer ki php ve veritabanını kullanarak bir scriptimiz var ve Türkçe kararterler de kaydederken ve çekerken sorunlar yaşıyorsak neler yapmamız gerekir onların üzerinde duracağız.
Türkçe desteği olan bir veritabanımız var ise veritabanımızın karakter setini phpmyadmin kısmından latin5_turkis_ci olarak ayarlamalıyız.

Sorun hala devam ediyorsa tablolarında kendine göre kararter seti olur bunlarıda işlemler kısmından aynı şekilde latin5_turkis_ci olarak ayarlamalıyız.

Sorunla hala devam ediyorsa daha bunun için çözümler aramaya devam etmeliyiz. Ve aşağıdaki kodları ilgili sayfalara eklemeliyiz.

Sayfamızın en başına
<?php
header (“Content-Type: text/html; charset=iso-8859-9”);
?>

kodunu eklemeliyiz.

Sorunumuz hala devam ediyorsa hotsa bağlanırken baglanti.php veya hangi sayfayı kullanıyorsanız siz o bağlantının altına yani veritabanına bağlandıktan sonraki hemen alt satıra aşağıdaki kodlardan birini ekleyerek deneyiniz.

Bu kodu eklediğiniz de büyük ihtimallere sorun düzelmiş olacaktır.
mysql_query(“SET NAMES ‘latin5′”);

İkinci kod…
mysql_query(“SET CHARACTER SET latin5”);

Üçüncü kod…
mysql_query(“SET COLLATION_CONNECTION = ‘latin5_turkish_ci'”);

Bu kodlarımızı eklediğimizde ve phpmyadmin kısımından da gerekli yerleri değiştirdiğimizde büyük ihtimal ile sorunlarınız çözülmüş olacaktır.
Sorunun çözüldüğünden emin olmak için veritabanına yeni veriler girerek kontrol etmeniz en sağlıklı olacaktır.

Eğer ki sorunlarıza isterseniz utf-8 karakter setlerini de kullanarak deneyebilirsiniz. Bütün heryer utf-8 olursa sorunlarınıza bu şekilde bir çözüm de olabilir. Dediğim gibi bu sorunun tek bir çözümü yoktur. Veritabanı ve sizin kodlarınız uyum içinde çalışmasına bağlıdır.

Hosting

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text admin_label=”Metin” background_layout=”light” text_orientation=”left”]

Sorunuzmu Var?

Bu konu ile ilgili takıldığınız bir konu olursa sağ taraftaki iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

logo_pp

Teknoasweb Bilişim Teknolojileri
Alper OKCU
Toros Mah. 816 sk. Duygunlar Apt. No 9/2 Konyaaltı / Antalya
Tel: +90 242 231 00 0

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_contact_form admin_label=”İletişim Formu” captcha=”on” email=”alper@teknoasweb.com” title=”İletişim” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Bir Yorum Bırakın