BİZİ ARAYIN: 0507 6964120 Canlı Destek Bildirim Yap
Safe Mode nasıl kapatılır

Safe Mode nasıl kapatılır

[et_pb_section fullwidth=”on” specialty=”off”][et_pb_fullwidth_menu admin_label=”Tam Sayfa Menü” menu_id=”120″ background_color=”#dd9933″ background_layout=”dark” text_orientation=”center” submenu_direction=”downwards” /][/et_pb_section][et_pb_section][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left”]

Safe Mode nasıl kapatılır

Linux sunucularımızda güvenlik açığı oluşturduğun dolayı safe mode off konumdadır. Yani aktif değildir. Siz kendi isteğinizle script gereksinimlerinize göre safe mode özelliğini aktif edebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken php.ini adı altında bir text dosyası oluşturmak ve içerisine

safe_mode = off

yazarak dosyayı kaydetmelisiniz. Dosya kayıt işleminden sonra ftpnizde public_html dizinine (sitelerin bulunduğu dizin) bu php.ini yi gönderin. Ftp’ye yolladığınızda php.ini.txt olarak gözükebilir. Dosya ismini düzenleyerek sonundaki .txt uzantısını silin ve dosyanızın yalın olarak php.ini şeklinde kalmasını sağlayınız.

Böylece php ayarlarınızda safe mode kapalı olacaktır.

 

Safe mod nedir?

Safe mod bir güvenlik kapısıdır. Hem hostlar kullanır hemde windows, nasılki bir pc nin portları var, hostlarında muhtemel saldırı, trojan ve virüs lere karşı korunma ihtiyaçlarını bu şekilde gerçekleştirmektedirler.
Yani safe mod aktif olursa bilgisayarınızdan hostunuza otomatik yükleme yapma yetkiniz kapatılmış demektir.
Neden otomatik yükleme kapalı olur? sorusuna en iyi izah ise şudur;
Yüklemek istediğiniz zipli dosyanın içindeki potansiyel tehlikelerdir. Nasıl ki msn messenger bile dosya alışverişinde güvenlik ten geçirmek için hemen pc nizdeki antivirüs ile irtibata geçiyorsa safe modda otomatik kurulumu kontrol etmek için kullanılmaktadır.

Şimdi şu soru aklımıza geliyor hemen; diyelimki safe mod aktif ve ben otomatik yükleme yapamıyorum, ama manuel yapma iznim var, ozamanda host tehlikeye düşmüyormu ?
Bu sorunun cevabı hayır tehlikeli bir durum sözkonusu değildir, nedenini soracak olursak otomatik kurulumda hostun anakartından geçiyorsunuz, manuel kurulumda ise sadece kendi alanınızla sınırlanmış oluyorsunuz, onun içindirki tehlikeli dosyaların etkisi sadece sizin host alanınızla sınırlı olmuş olup diğer serverlere sıçramadan yüklemeyi yapmış oluyorsunuz.
Genel itibarla hostların kendi güvenlik sistemleri korumayı yeterli derecede yapmaktadır, bunun için çoğu host safe modu serbest bırakıp müşterilerinin otomasyonuna karışmamaktadır.

 

Önemli Uyarı: Safe Mode kapalı olmasından kaynaklanan sebeplerden dolayı hack, trojan, siteye saldırı v.b gibi durumlarda firmamız sorumluluk almayacaktır. Bu tamamen kendi insiyatifinizle yaptığınız bir işlemdir. Mecbur kalmadığınzı süreçte bu işlemi yapmanızı önermiyoruz.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text admin_label=”Metin” background_layout=”light” text_orientation=”left”]

Sorunuzmu Var?

Bu konu ile ilgili takıldığınız bir konu olursa sağ taraftaki iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

logo_pp

Teknoasweb Bilişim Teknolojileri
Alper OKCU
Toros Mah. 816 sk. Duygunlar Apt. No 9/2 Konyaaltı / Antalya
Tel: +90 242 231 00 0

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_contact_form admin_label=”İletişim Formu” captcha=”on” email=”alper@teknoasweb.com” title=”İletişim” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Bir Yorum Bırakın