BİZİ ARAYIN: 0507 6964120 Canlı Destek Bildirim Yap
WordPress beyaz sayfa sorunu

WordPress beyaz sayfa sorunu

[et_pb_section fullwidth=”on” specialty=”off”][et_pb_fullwidth_menu admin_label=”Tam Sayfa Menü” menu_id=”120″ background_color=”#dd9933″ background_layout=”dark” text_orientation=”center” submenu_direction=”downwards” /][/et_pb_section][et_pb_section][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left”]

WordPress beyaz sayfa sorunu

WordPress günümüzün en çok kullanılan CMS sistemlerinden biri. Popüler olan bir sistem olmasından dolayı küçük sorunlar birçok kişinin çözüm konusunda başını ağrıtabiliyor.

Konumuzda anasayfada ya da admin panelinde karşılaşılan beyaz sayfa sorunu için çözümler bulacağız.

Eklenti Kaynaklı Problemler

Normalde bu hatanın sebebi yüklediğimiz eklentilerden dolayı karşımıza çıkar. Bunu sebebini belirlemenin basit bir yolu var; FTP giriş yapın ve sitenizin ana klasöründeki “wp-content” klasörünü açın. İçindeki “plugins” dizinin adını “plugins-old” olarak yeniden adlandırın.

Ardından web sitenizin anasayfasına yada admin panelini açın. Eğer sorunsuz açılıyorsa sorun eklentilerden kaynaklanıyordur. Bu sorun eklenti çakışmasından olduğu gibi uyumsuzluk yada kodları bozulmuş bir eklentidende kaynaklanıyor olabilir.

Sorunun kaynağı olan eklentiyi bulmak için “plugins-old” klasörünü tekrar “plugins” olarak değiştirin ve içindeki eklenti klasörlerinin isimlerini teker teker deneme yanılma yöntemi ile değiştirerek siteyi açmayı deneyin. Hata ile karşılaştığınız eklentiyi aktifleştirdiğinizde siteniz açılmayacaktır. Problemli eklentiyi bu yolla bulabilirsiniz. Sorunlu eklentiyi bulduğunuzda ismini değiştirin yada silin sorun ortadan kalkacaktır.

Eğer sitenizde halen açılma problemi var ise sorun eklentilerden değildir.

Tema Kaynaklı Problemler

WordPress sitenizin açılmama sebebinden diğeri kullandığınız temadan kaynaklanıyor olmasıdır. Bunu anlayabilmek için tekrar FTP’ye giriş yapın ve “wp-content” dizinindeki “themes” klasöründe varsayılan temalardan biri haric (genelde “twenty” ile baslayanlardır) diğerlerinin adını değiştirin yada silin ancak eğer silecekseniz yedek almayı unutmayın.

Sonra tekrar siteniza bakın, siteniz açılıyorsa problem temadan kaynaklanıyor demektir. Sorunlu temanızın kodlarını inceleyin veya değiştirin.

Eğer halen siteniz açılmıyorsa diğer yöntemleri deneyin.

Fonksiyon dosyası

Temanızın fonksiyon dosyasında (functions.php) aşağıdaki gibi php etiketleri arası boşluk varsa bundan dolayıda kaynaklı olabilir, bu boşlukları silin.

<?php
 
 
?>

Dosya kodlaması kaynaklı sorunlar

Problem devam ediyorsa sorun “wp-config.php” dosyanızın kodlama sisteminden kaynaklanıyor olabilir. Bu dosyayı açın, eğer ANSI kodlama ise “UTF-8″ eğer UTF-8 ise “ANSI” kodlamaya çevirin “utf-8 bomsuz” olmasına dikkat edin. Sorun kaynagı bu ise bu işlem sonucunda siteniz açılmış olacaktır, eğer açılmadıysa sonraki çözümleri inceleyin.

Dosya bozukluğu

Dosyalarınız da bozulmuş olabilir, wordpress’in resmi sitesinden dosyaları indirin ve “wp-admin” ve “wp-includes” klasörlerini FTP adresinize tekrar yükleyin. Bu işlemleri yaparken yedek almayı unutmayın ve tabiki kullandığınız sürüm güncel sürümden farklı ise ona göre eski sürüm dosyalarını bulmalısınız. çözüm bulamadıysanız okumaya devam edin.

Dosya izinleri sorunu

Karşılaştığınız hata dosya izinlerinden diğer bir deyişle CHMOD ayarlarındanda kaynaklanıyor olabilir. FTP’ye girdikten sonra (yada kontrol panelinizden) wp-admin, wp-includes dizinlerinim CHMOD değerini 775 yapın.

Sorun hosting de olabilir

Eğer sorun devam ediyorsa barındırma hizmeti aldığınız hosting firmanız ile iletişime geçin ve safe_mod (güvenlik modu) kapalı ise açık duruma getirmelerini rica edin. Eğer buna rağmen sorununuz çözülmediyse sizlere Teknoasweb Bilişim Teknolojileri olarak wordpress siteleri için 100% uyumlu wordpress hosting ve barındırma hizmeti sağlayabiliriz. bunun için bizimle iletişim kurmanız yeterlidir.

Yukarıdaki işlemleri uyguladığınız taktirde problem %90 ihtimalle çözülecektir, eğer sorun devam ediyorsa tek yapabileceğiniz veritabanı yedeğinizi aldıktan sonra wordpress’i komple silip baştan yüklemek.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text admin_label=”Metin” background_layout=”light” text_orientation=”left”]

Sorunuzmu Var?

Bu konu ile ilgili takıldığınız bir konu olursa sağ taraftaki iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

logo_pp

Teknoasweb Bilişim Teknolojileri
Alper OKCU
Toros Mah. 816 sk. Duygunlar Apt. No 9/2 Konyaaltı / Antalya
Tel: +90 242 231 00 0

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_contact_form admin_label=”İletişim Formu” captcha=”on” email=”alper@teknoasweb.com” title=”İletişim” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Bir Yorum Bırakın